LIVE FM

मानित विश्वविद्यालयका रुपमा अग्रसर क्याम्पसमा महिनौँदेखि तालाबन्दी

  • BFM
  •    
  • July 21, 2022

बुटवलको देवीनगरस्थित लुम्बिनी वाणिज्य क्याम्पस मानित विश्वविद्यालयका रुपमा अग्रसर भइरहँदा विभिन्न विद्यार्थी संगठनले महानौँदेखि लगाएको तालाबन्दी खुलाउन भने ठोस पहल भएको छैन । क्याम्पस प्रमुखको कार्यकक्षसहित चार ठाउँमा लामो समयदेखि ताला झुन्डिरहेका छन् । २०७८ साउन ८ गते नेविसंघ, माओवादी केन्द्र निकट अखिल (क्रान्तिकारी), अखिल (छैटौँ) र विप्लव निकट अखिल (क्रान्तिकारी)का विद्यार्थीले क्याम्पस प्रमुखको कक्षमा तालाबन्दी गरेका थिए ।


तालाबन्दीका कारण क्याम्पस प्रमुख तारानाथ शर्मा अहिले  लाइब्रेरीको कक्षबाट काम गरिरहेका गरेका छन् । २०३८ सालमा त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट सम्बन्धन लिएर खुलेको यो सामुदायिक क्याम्पस २०६४ सालमा भएको ग्रेडिङमा ‘क’ श्रेणीको कलेजका रुपमा छानिएको थियो ।२०६८ सालमा गुणस्तर प्रमाणपत्रसमेत प्राप्त गरेको यो क्याम्पस महिनौँदेखि तालाबन्दीका कारण अहिले अस्तव्यस्त देखिन्छ । अहिले क्याम्पस प्रमुख शर्मासँगै सहायक क्याम्पस प्रमुख विष्णु जोशीको कार्यकक्ष, बीबीएम इन्चार्जको कार्यकक्ष र एमबीए प्रमुखको कार्यकक्षमा ताला झुन्डिएका छन् । कतिपय कार्यालयमा दुईतीन वटा तालासम्म झुन्डिएका छन् ।

लुम्बिनी वाणिज्य क्याम्पसले मानित विश्वविद्यालय बन्नका लागि त्रिभुवन विश्वविद्यालयका कार्यक्रम छोडेर स्वायत्त शैक्षिक कार्यक्रम सञ्चालन गरेको हो । स्वायत्त कार्यक्रम अघि बढाउँदा बीबीएस र एमबीएसका कार्यक्रम हटाइएको छ । यो वर्ष यी दुई तहका पठनपाठन भएको छैन । विद्यार्थीहरूले त्यसको पनि विरोध गरेका छन् ।

लुम्बिनी वाणिज्य क्याम्पसले बीबीएसको ठाउँमा स्वायत्त कार्यक्रमको रुपमा सेमेष्टर प्रणालीको बीबीएम चलाएको छ । एमबीएसको ठाउँमा एमबीएएफ पठनपाठन गराएको छ । पहिलेदेखि पढाइ भइरहेका कार्यक्रम हटाएपछि ४ विद्यार्थी संगठनले विरोधस्वरुप एक वर्षअघि तालाबन्दी गरेका हुन् ।

तालाबन्दीपछि साउन २८ गते यी विद्यार्थी संगठनले क्याम्पसमा तोडफोडसमेत गरेका थिए । विद्यार्थीहरूले भएको बीबीएस सस्तोमा पढ्न पाउने भए पनि कलेजले महँगो र नयाँ सेमेस्टर ल्याउँदा तल्लो वर्गका विद्यार्थीहरू मर्कामा परेको गुनासो गरेका छन् । अघिल्लो वर्षदेखि क्याम्पसले बीबीएसका विद्यार्थी भर्ना गर्न बन्द गरेको छ ।

नेपालकै वाणिज्य शिक्षाका लागि नाम चलेको क्याम्पसमा वाणिज्य विषयको कार्यक्रम हट्ने भएपछि कमर्शका विद्यार्थी पनि दुःखी रहेको बीबीएमका विद्यार्थी मिलन विकले रातोपाटीलाई बताए । लुम्बिनी वाणिज्य क्याम्पसका नेविसंघ इकाई अध्यक्ष सुरज क्षेत्रीले क्याम्पसले स्वायत्त कार्यक्रमको रूपमा सेमेस्टर प्रणाली ल्याएको बताए । उनले पटक पटक वार्तामा बसे पनि प्रशासनले आफ्ना माग सुनुवाइ गर्न नखोजेपछि तालाबन्दी गरिएको बताए ।

मानित विश्वविद्यालयमा जानुपर्छ भन्नेमा सहमत भए पनि बीबीएस कार्यक्रम हटाएकोमा विद्यार्थीहरूको विरोध छ । 

नेविसंघ, अखिल क्रान्तिकारी लगायतका विद्यार्थी संगठनले बीबीएस हटाएकोमा विरोध गरे पनि एमाले निकट अनेरास्ववियु भने मानित विश्वविद्यालय र स्वायत्त कार्यक्रमकै पक्षमा उभिएको छ ।

अनेरास्ववियु क्याम्पस इकाईका अध्यक्ष नीरज आचार्यले मानित विश्वविद्यालयमै जानुपर्ने पक्षमा आफूहरू रहेको बताए । तर विद्यार्थीहरुको शुल्क चाहिँ कम गराउनु पर्ने पक्षमा आफूहरु रहेको बताए । सो क्याम्पसमा हाल ४ हजार ५ सय जना विद्यार्थी अध्ययनरत छन् ।

लुम्बिनी वाणिज्य क्याम्पसले आफ्नो ब्रान्ड बनाएको वाणिज्य शिक्षा छोडे पनि मानित विश्वविद्यालय र प्राज्ञिक स्वायत्ततामा आफ्नो छुट्टै अस्तित्व कायम गर्ने क्याम्पस प्रमुख शर्माले दाबी गरे ।

विद्यार्थीहरूसँग पटक पटक छलफल भइरहेको र अब अन्तिम चरणको वार्ता हुने भन्दै उनले चाँडै तालाबन्दी खुल्ने विश्वास व्यक्त गरे । उनका अनुसार तालाबन्दी खोल्न सञ्चालक समितिका उपाध्यक्ष सुरेन्द्र श्रेष्ठको नेतृत्व एउटा समिति बनेको र सो समितिले  निरन्तर विद्यार्थीहरुसँग संवादमा रहेर काम गरेको छ ।

ताजा समाचार